Boswellia nedir? En önemli 5 Faydası - ProfTürker
Sepet
Boswellia

Boswellia nedir? En önemli 5 Faydası

1. Boswellia (Akgünlük) ekstraktı nedir?

Boswellia, Akgünlük olarak da bilinen bir ağaçtan elde edilen bitkisel bir özdür. Akgünlük ekstraktları Asya ve Afrika halk tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Kronik iltihaplı hastalıkları ve bir dizi başka sağlık sorununu tedavi ettiğine inanılmaktadır.

Boswellia

2. Boswellia Faydaları

2.1. Kireçlenme üzerine etkilidir

Akgünlük ekstrelerinin kireçlenme üzerindeki etkisine ilişkin birçok çalışma, kireçlenme ağrısı ve iltihabının tedavisinde etkili olduğunu bulmuştur. Phytomedicine dergisinde yayınlanan bir araştırma, kireçlenme nedenli diz ağrısı olan ve boswellia alan 30 kişinin hepsinin diz ağrısında bir azalma olduğunu belirlenmiştir. Ayrıca diz esnekliğinde bir artış da bildirilmiştir (Kimmatkar vd 2003).

Daha yeni çalışmalar kireçlenme için sürekli kullanımını desteklemektedir. Başka bir çalışma, zenginleştirilmiş özütün dozajının artırılmasının fiziksel kabiliyette bir artışa yol açtığını bulmuştur. Ayrıca akgünlük ekstresi takviyesi kıkırdağı parçalayan bir enzimin seviyelerini düşürmeye yardımcı olmuştur (Vishal vd 2011).

2.2. Romatoid artriti azaltır

Romatoid artrit tedavisinde boswellia’nın yararlılığı üzerine yapılan çalışmalar karışık sonuçlar göstermiştir. Journal of Rheumatology’de yayınlanan eski bir çalışma, boswellia’nın eklem şişmesini azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur. Bazı araştırmalar, boswellia’nın otoimmün sürece müdahale edebileceğini ve bu da onu Romatoid artrit için etkili bir tedavi haline getirebileceğini öne sürmektedir. Daha fazla araştırma, etkili anti-enflamatuar ve bağışıklık dengeleme özelliklerini desteklemektedir (Chopra vd 2000).

2.3. İltihaplı bağırsak hastalığı (IBH) üzerine etkilidir

Bitkinin antienflamatuvar özellikleri nedeniyle Crohn hastalığı ve ülseratif kolit (ÜK) gibi enflamatuar bağırsak hastalıklarının tedavisinde etkili olabilir. 2001 yılında yapılan bir çalışmada, özel bir akgünlük ekstresi reçeteli bir ilaç olan mesalamin ile karşılaştırmıştır.  Çalışmada boswellia özütünün Crohn hastalığının tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir (Gerhardt vd 2001).

Birkaç çalışma, bitkinin ÜK tedavisinde de etkili olabileceğini bulmuştur (Sarkate ve Dhaneshwar 2017; Gupta vd 2001).

2.4. Astım üzerine etkilidir

Bronşiyal kasların kasılmasına neden olan lökotrienlerin azaltılmasında rol oynayabilir. 1998 yılında yapılan bir çalışmada, akgünlük alan kişilerin astım semptomları ve göstergelerinde azalma yaşadığını bulmuştur. Bu, bitkinin bronşiyal astım tedavisinde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Araştırmalar boswellia’nın pozitif bağışıklık dengeleme özelliklerinin astımda meydana gelen çevresel alerjenlere aşırı reaksiyona yardımcı olabileceğini göstermiştir (Gupta vd 1998).

2.5. Kanser üzerine etki

Etken madde olan boswellic asitler, kanser büyümesini engelleyebilecek çeşitli şekillerde etki göstermektedir. Boswellic asitlerin bazı enzimlerin DNA’yı olumsuz etkilemesini engellediği gösterilmiştir. Çalışmalar ayrıca akgünlükte bulunan bileşenlerin gelişmiş meme kanseri hücreleriyle savaşabileceğini ve kötü huylu lösemi ve beyin tümörü hücrelerinin yayılmasını sınırlayabileceğini bulmuştur (Suhail vd 2011).

Başka bir çalışma, boswellic asitlerin pankreas kanseri hücrelerinin istilasını baskılamada etkili olduğunu göstermiştir. Yapılan yeni çalışmalar ile anti-kanser aktivitesi daha iyi anlaşılmaktadır (Park vd 2011).

Boswellia içeren ürünümüz

ProfTürkerk Collagen Plus ürünümüz her serviste 60 mg Boswellia ekstresi içermektedir. Ürünümüzü incelemek ve hemen sipariş vermek için buraya tıklayabilirsiniz. Üstelik BLOG10 kuponu ile %10 indirimli.

Güncel bilgilendirmeler için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Kaynaklar

Chopra, A. R. V. I. N. D., Lavin, P. H. I. L., Patwardhan, B. H. U. S. H. A. N., & Chitre, D. E. E. P. A. (2000). Randomized double blind trial of an ayurvedic plant derived formulation for treatment of rheumatoid arthritis. The Journal of rheumatology, 27(6), 1365.

Gerhardt, H., Seifert, F., Buvari, P., Vogelsang, H., & Repges, R. (2001). Therapie des aktiven Morbus Crohn mit dem Boswellia-serrata-Extrakt H 15. Zeitschrift für gastroenterologie, 39(01), 11-17.

Gupta, I., Gupta, V., Parihar, A., Gupta, S., Lüdtke, R., Safayhi, H., & Ammon, H. P. (1998). Effects of Boswellia serrata gum resin in patients with bronchial asthma: results of a double-blind, placebo-controlled, 6-week clinical study. European journal of medical research, 3(11), 511.

Gupta, I., Parihar, A., Malhotra, P., Gupta, S., Lüdtke, R., Safayhi, H., & Ammon, H. P. (2001). Effects of gum resin of Boswellia serrata in patients with chronic colitis. Planta medica, 67(05), 391-395.

Kimmatkar, N., Thawani, V., Hingorani, L., & Khiyani, R. (2003). Efficacy and tolerability of Boswellia serrata extract in treatment of osteoarthritis of knee–a randomized double blind placebo controlled trial. Phytomedicine, 10(1), 3-7.

Park, B., Sung, B., Yadav, V. R., Cho, S. G., Liu, M., & Aggarwal, B. B. (2011). Acetyl‐11‐keto‐β‐boswellic acid suppresses invasion of pancreatic cancer cells through the downregulation of CXCR4 chemokine receptor expression. International journal of cancer, 129(1), 23-33.

Sarkate, A., & Dhaneshwar, S. S. (2017). Investigation of mitigating effect of colon-specific prodrugs of boswellic acid on 2, 4, 6-trinitrobenzene sulfonic acid-induced colitis in Wistar rats: Design, kinetics and biological evaluation. World Journal of Gastroenterology, 23(7), 1147.

Suhail, M. M., Wu, W., Cao, A., Mondalek, F. G., Fung, K. M., Shih, P. T., … & Lin, H. K. (2011). Boswellia sacra essential oil induces tumor cell-specific apoptosis and suppresses tumor aggressiveness in cultured human breast cancer cells. BMC complementary and alternative medicine, 11(1), 129.

Vishal, A. A., Mishra, A., & Raychaudhuri, S. P. (2011). A double blind, randomized, placebo controlled clinical study evaluates the early efficacy of Aflapin® in subjects with osteoarthritis of knee. International journal of medical sciences, 8(7), 615.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ GÖNDERİM

₺199 ve üzeri alışverişlerde.

14 GÜN İADE

Koşulsuz iade hakkı.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Aklınıza takılan bir soru olduğunda.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 bit SSL ile verileriniz korunur.