Çölyak Hastalığı - ProfTürker
Sepet
çölyak hastalığı

Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı; buğdayda bulunan gluten proteinin gliadin fraksiyonu ile arpa, çavdar ve yulafta bulunan prolaminlere karşı ömür boyu süren bir hassasiyettir. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıl çeşitlerini içeren yiyecekler tüketildiğinde; demir, folik asit, kalsiyum ve yağda çözünen vitaminler dahil olmak üzere birçok önemli besin maddesinin emiliminin bozukluğuna yol açan ince bağırsak iltihabı oluşur ve ince bağırsakta emilimi sağlayan villuslar görevini yapamaz hale gelir. Genetik yatkınlık, çevresel etmenler ve immünolojik iltihaplanma faktörlerinin bir araya gelmesi, bağırsak mukoza hasarıyla sonuçlanarak çölyak hastalığına sebebiyet verir.

Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?

Genetik olarak yatkın olan bireylerde görülebilen çölyak hastalığı; kronik ishal, kilo kaybı ve karın şişliği ile herhangi bir organı veya vücut sistemini etkileyen belirtiler şeklinde kendini gösterebilmektedir. Çölyak hastalığının belirtileri genellikle şüphelenilmeyen bulgularla (kusma, iştahsızlık, kansızlık, boy kısalığı, kemik zayıflığı, karaciğer hastalığı gibi) ortaya çıktığından, birçok vaka tanı konulmadan kalır ve uzun vadede osteoporoz, kısırlık ya da kanser gibi hastalıklara sebep olabilir.

Her yaş grubunda ortaya çıkabilen çölyak hastalığı, genellikle erken çocukluk döneminde kendini göstermektedir.

Çölyak hastalığı nasıl tedavi edilir?

Kalıtsal bir hastalık olan çölyak, günümüzde ilaçla tedavi edilememektedir. Çölyak hastalığı için tek etkili tedavi, hastanın yaşamı boyunca glutensiz diyete uymasıdır. Glutensiz diyet, bağırsak mukozasının iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Glutensiz diyette tüketimine izin verilmeyen ürünler;

  • Buğday, çavdar, arpa, tritikale, kavılca, kamut ve yulaf unu ile bunları içeren ekmek ve diğer tahıl ürünleri,
  • Kıvam artırıcı ve dolgu maddesi olarak buğday ve gluten türevlerini içeren işlenmiş gıdalar, salata sosları, çorba karışımları, işlenmiş peynir ve krema,
  • Hap ve tablet bağlayıcı olarak gluten kullanılan ilaçlardır.

Güncel bilgilendirmeler için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

KAYNAKLAR

Fasano, A. and Catassi, C. (2001). Current approaches to diagnosis and treatment of celiac disease: an evolving spectrum. Gastroenterology, 120, 636-651.

Feighery, C. F. (1999). Coeliac disease. British Medical Journal, 319, 236-239.

Gallagher, E., Gormley, T. R. and Arendt, E. K. (2004). Recent advances in the formulation of gluten-free cereal-based products. Trends in Food Science and Technology, 15, 143-152.

Kelly, C. P., Feighery, C., Gallagher, R. B. and Weir, D. G. (1999). The diagnosis and treatment of gluten-sensitive enteropathy. Advances in Internal Medicine, 35, 341–364.

Murray, J. A. (1999). The widening spectrum of celiac disease. American Journal of Clinical Nutrition, 69, 354–365.

Stepniak, D. and Koning, F. (2006). Celiac disease-sandwiched between innate and adaptive immunity. Human Immunology, 67, 460-468.

Williamson, D. and Marsh, M. N. (2002). Celiac Disease, Molecular Biotechnology, 22, 293-299.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ GÖNDERİM

₺199 ve üzeri alışverişlerde.

14 GÜN İADE

Koşulsuz iade hakkı.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Aklınıza takılan bir soru olduğunda.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 bit SSL ile verileriniz korunur.