Glukozamin nedir? Bilinmesi Gereken 3 Faydası - ProfTürker
Sepet
Normal ve kireçlenmiş eklemlerin şematize hali

Glukozamin nedir? Bilinmesi Gereken 3 Faydası

Glukozamin, sıklıkla osteoartrit gibi eklem rahatsızlıklarını tedavi etmek ve önlemek için kullanılır. Takviye edici gıda olarak alınabilir veya bir krem veya merhem içinde topikal olarak uygulanabilir.

1. Glukozamin nedir?

Glukozamin, kimyasal olarak bir amino şeker olarak sınıflandırılan doğal bir bileşiktir. Vücudumuzdaki çeşitli fonksiyonel moleküller için bir yapı taşı görevi görür, ancak öncelikle eklemlerinizdeki kıkırdak dokunun geliştirmesi ve korunmasında kullanılır.

2. Glukozamin Faydaları

2.1. İltihabı Önler

Glukozamin genellikle çeşitli iltihap semptomlarını tedavi etmek için takviye edici olarak kullanılır. Glukozaminin mekanizmaları hala tam olarak anlaşılmamış olsa da, iltihabı kolayca azalttığı görülmektedir.

Bir test tüpü çalışmasında kemik oluşumunda yer alan hücrelere glukozamin uygulandığında önemli bir iltihap önleyici etki göstermiştir (Kim vd 2007).

Glukozamin üzerine yapılan araştırmaların çoğu, vücudunuzun sağlıklı kıkırdak üretimi ve korunmasında rol alan, glukozamine benzer bir bileşik olan kondroitin ile eşzamanlı olarak takviye edilmesini içermektedir (Huskisson vd 2008).

200’den fazla kişi ile yapılan bir araştırmada, glukozamin takviyesi ile iki spesifik biyokimyasal iltihap belirtecinde %28 ve %24 oranında azalma belirlenmiştir. Aynı çalışmada, kondroitin alan kişilerde bu iltihap belirteçlerde %36’lık bir azalma belirlenmiştir (Kantor vd 2014).

Diğer çalışmalar bu tür bulguları artırmaktadır. Kondroitin alan birçok katılımcının aynı anda glukozamin takviyesi yaptıklarını da bildirmektedirler. Bu nedenle, sonuçların tek başına glukozaminden tarafından mı yoksa birlikte alınan her iki takviyenin bir kombinasyonu tarafından mı yönlendirildiği belirsizliğini koruyor.

2.2. Eklemleri Destekler

Vücudunuzda doğal olarak bulunur. Ana rollerinden biri, eklemleriniz arasındaki dokuların sağlıklı gelişimini desteklemektir. Eklem kıkırdağı, eklem oluşturmak için birleştikleri kemiklerin uçlarını örten bir tür pürüzsüz beyaz dokudur. Bu tür bir doku – sinoviyal sıvı adı verilen kayganlaştırıcı bir sıvıyla birlikte – kemiklerin birbiri üzerinde serbestçe hareket etmesini sağlayarak sürtünmeyi en aza indirir ve eklemlerinizde ağrısız harekete izin verir.

Eklem kıkırdağı ve sinovyal sıvının oluşumunda rol oynayan çeşitli kimyasal bileşiklerin oluşturulmasına yardımcı olur. Bazı çalışmalar, takviye olarak alınan glukozaminin kıkırdağın parçalanmasını önleyerek eklem dokusunu koruyabileceğini göstermektedir.

41 bisikletçide yapılan küçük bir çalışma, günde 3 grama kadar glukozamin takviyesinin dizlerde kollajen bozulmasını plasebo grubundaki% 8’e kıyasla % 27 azalttığını bildirmiştir (Momomura vd 2013).

Bir başka küçük çalışma, üç aylık bir süre boyunca günlük 3 gram glukozamin ile tedavi edilen futbolcuların eklemlerinde kollajen parçalanmasının belirteçlerini önemli ölçüde azaldığını bildirmiştir (Yoshimura vd 2009).

Bu sonuçlar, glukozaminin eklem koruyucu bir etkisini düşündürmektedir.

2.3. Sıklıkla Kemik ve Eklem Rahatsızlıklarının Tedavisinde Kullanılır

Bu molekül, osteoartrit, romatoid artrit ve osteoporoz ile ilişkili semptomları ve hastalığın ilerlemesini tedavi etme potansiyeli açısından özel olarak incelenmiştir.

Glukozamin
Normal ve kireçlenmiş eklemlerin şematize hali

Çok sayıda çalışma, günlük olarak glukozamin sülfat takviyesinin ağrıda önemli bir azalma, eklem boşluğunun sürdürülmesi ve hastalığın ilerlemesinin genel olarak yavaşlatılması yoluyla osteoartrit için etkili, uzun vadeli tedavi sağlayabileceğini göstermektedir (Kucharz vd 2016; Bruyère vd 2018; Reginster vd 2001).

Bazı çalışmalar, çeşitli glukozamin formları ile tedavi edilen farelerde romatoid artrit belirteçlerini önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur (Dai vd 2018).

Osteoporozlu farelerde yapılan bazı erken araştırmalar, kemik gücünü artırmak için ek glukozamin kullanımı potansiyeli olduğunu da göstermektedir (Muraleva vd 2012).

Bu sonuçlar cesaret verici olsa da, eklem ve kemik hastalıklarında glukozamin mekanizmalarını ve en iyi uygulamalarını anlamak için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Glukozamin içeren ürünümüz

ProfTürkerk Collagen Plus ürünümüz her serviste 1000 mg glukozamin içermektedir. Ürünümüzü incelemek ve hemen sipariş vermek için buraya tıklayabilirsiniz. Üstelik BLOG10 kuponu ile %10 indirimli.

Güncel bilgilendirmeler için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Kaynaklar

Kim, M. M., Mendis, E., Rajapakse, N., & Kim, S. K. (2007). Glucosamine sulfate promotes osteoblastic differentiation of MG-63 cells via anti-inflammatory effect. Bioorganic & medicinal chemistry letters, 17(7), 1938-1942.).

Huskisson, E. C. (2008). Glucosamine and chondroitin for osteoarthritis. Journal of International Medical Research, 36(6), 1161-1179.

Kantor, E. D., Lampe, J. W., Navarro, S. L., Song, X., Milne, G. L., & White, E. (2014). Associations between glucosamine and chondroitin supplement use and biomarkers of systemic inflammation. The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 20(6), 479-485.

Momomura, R., Naito, K., Igarashi, M., Watari, T., Terakado, A., Oike, S., … & Kaneko, K. (2013). Evaluation of the effect of glucosamine administration on biomarkers of cartilage and bone metabolism in bicycle racers. Molecular medicine reports, 7(3), 742-746.

Yoshimura, M., Sakamoto, K., Yamamoto, T., Ishida, K., Yamaguchi, H., & Nagaoka, I. (2009). Evaluation of the effect of glucosamine administration on biomarkers for cartilage and bone metabolism in soccer players. International journal of molecular medicine, 24(4), 487-494.

Kucharz, E. J., Kovalenko, V., Szántó, S., Bruyère, O., Cooper, C., & Reginster, J. Y. (2016). A review of glucosamine for knee osteoarthritis: why patented crystalline glucosamine sulfate should be differentiated from other glucosamines to maximize clinical outcomes. Current medical research and opinion, 32(6), 997-1004.

Bruyère, O., Cooper, C., Al-Daghri, N. M., Dennison, E. M., Rizzoli, R., & Reginster, J. Y. (2018). Inappropriate claims from non-equivalent medications in osteoarthritis: a position paper endorsed by the European Society for Clinical and Economic Aspects of Osteoporosis, Osteoarthritis and Musculoskeletal Diseases (ESCEO). Aging clinical and experimental research, 30(2), 111-117.

Reginster, J. Y., Deroisy, R., Rovati, L. C., Lee, R. L., Lejeune, E., Bruyere, O., … & Gossett, C. (2001). Long-term effects of glucosamine sulphate on osteoarthritis progression: a randomised, placebo-controlled clinical trial. The Lancet, 357(9252), 251-256.

Dai, W., Qi, C., & Wang, S. (2018). Synergistic effect of glucosamine and vitamin E against experimental rheumatoid arthritis in neonatal rats. Biomedicine & Pharmacotherapy, 105, 835-840.

Muraleva, N. A., Ofitserov, E. N., Tikhonov, V. P., & Kolosova, N. G. (2012). Efficacy of glucosamine alendronate alone & in combination with dihydroquercetin for treatment of osteoporosis in animal model. The Indian Journal of Medical Research, 135(2), 221.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ GÖNDERİM

₺199 ve üzeri alışverişlerde.

14 GÜN İADE

Koşulsuz iade hakkı.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Aklınıza takılan bir soru olduğunda.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 bit SSL ile verileriniz korunur.