Hyaluronik Asit ve En Önemli 5 Faydası - ProfTürker
Sepet
Hyaluronik asit

Hyaluronik Asit ve En Önemli 5 Faydası

Hyaluronik asit cildimizde doğal olarak bulunan ve nem tutucu özellikleri önem arz eden bir bileşendir. Bu yazıda hyaluronik asit nedir ve hyaluronik asidin faydaları nelerdir soruları cevaplanmıştır.

1. Daha Sağlıklı, Daha Esnek Bir Cilt Sağlar

Vücudunuzdaki hyaluronik asidin yarısı cildinizde bulunur ve nemi tutmaya yardımcı olmak için suya bağlanır. Bununla birlikte, doğal yaşlanma süreci ve güneşten gelen ultraviyole radyasyon, tütün ve kirlilik gibi şeylere maruz kalma, ciltteki miktarlarını azaltabilir. Bu nedenle hyaluronik asit takviyeleri almak, vücudunuza ekstra miktarlar vererek bu düşüşü önlemektedir.

En az bir ay boyunca takviye almak yetişkinlerde cilt nemini önemli ölçüde artırdığı ve kuru cildi azalttığı göstermiştir (Kawada vd 2014).

Hyaluronik asidin en önemli özelliklerinden birisi cildin nem düzeyini arttırmasıdır.
Hyaluronik asidin en önemli özelliklerinden birisi cildin nem düzeyini arttırmasıdır.

2. Hyaluronik Asit Yara İyileşmesini Hızlandırır

Yara iyileşmesinde önemli bir rol oynar. Deride doğal olarak bulunur, ancak onarılması gereken bir hasar olduğunda konsantrasyonları artar. Hyaluronik asit, iltihaplanma seviyelerini düzenleyerek ve hasarlı bölgede daha fazla kan damarı oluşturması için vücuda sinyal göndererek yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur (Litwiniuk vd 2016).

3. Eklemleri Yağlanmış Tutarak Eklem Ağrısını Giderir

Hyaluronik asit, kemikleriniz arasındaki boşluğu yağlanmış halde tuttuğu eklemlerde de bulunur. Eklemler yağlandığında, kemiklerin birbirlerine karşı teması ve rahatsız edici ağrılara neden olma olasılığı daha düşüktür.

Hyaluronik asit takviyeleri, zamanla eklemlerdeki aşınma ve yıpranmanın neden olduğu bir tür dejeneratif eklem hastalığı olan osteoartritten (kireçlenme) muzdarip insanlar için faydalıdır. En az iki ay boyunca hyaluronik asit takviyesi almanın, osteoartritli kişilerde, özellikle 40 ila 70 yaşları arasındakilerde diz ağrısını önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir (Tashiro vd 2012).

4. Asit Reflü Belirtilerini Yatıştırır

Yeni araştırmalar, hyaluronik asidin asit reflü semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Asit reflü oluştuğunda, midenin içeriği boğazın içine doğru çıkarak yemek borusunun iç yüzeyinde ağrı ve hasara neden olur. Hyaluronik asit yemek borusunun hasarlı astarını yatıştırmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilmektedir.

Yapılan bir çalışma, asit azaltıcı bir ilaçla birlikte bir hyaluronik asit ve kondroitin sülfat takviyesi almanın, reflü semptomlarını, tek başına asit azaltıcı ilaç almaktan% 60 daha fazla azalttığını göstermiştir (Savarino vd 2017).

5. Hyaluronik Asit Kemik Yapısını Korur

Hyaluronik asit takviyelerinin kemik sağlığı üzerindeki etkilerini araştırmak için yeni hayvan araştırmaları yapılmaktadır. İki farklı çalışma, hyaluronik asit takviyelerinin, osteoporozdan önce gelen kemik kaybının başlangıç aşaması olan osteopeni dönemindeki sıçanlarda kemik kaybı oranını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir (Stancikova vd 2004; Ma vd 2013).

İnsan kemik sağlığı üzerindeki etkileri henüz araştırılmamış olsa da, erken dönem hayvan ve test tüpü çalışmaları umut vericidir.

Hyaluronik Asit içerikli takviyemiz

ProfTürker Collagen Beauty 400 g- Kolajen, Hyaluronik asit, Glutatyon, Alfa-lipoik asit, Koenzim Q10

 

ProfTürker Collagen Beauty

Proftürker Collagen Beauty her serviste hidrolize kolajen peptit tip 1 ve tip 3 (9400 mg), C vitamini (200 mg), Hyaluronik asit (150 mg), Glutatyon (100 mg), Alfa-lipoik asit (100 mg), Koenzim Q10 (50 mg) içermektedir. Ürün şeker, tatlandırıcı, aroma, katkı maddesi, GDO, hormon ve ilaç kalıntısı içermemektedir.

 

 

 

Güncel bilgilendirmeler için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Kaynaklar

Kawada, C., Yoshida, T., Yoshida, H., Matsuoka, R., Sakamoto, W., Odanaka, W., … & Urushibata, O. (2014). Ingested hyaluronan moisturizes dry skin. Nutrition journal, 13(1), 1-9.

Litwiniuk, M., Krejner, A., Speyrer, M. S., Gauto, A. R., & Grzela, T. (2016). Hyaluronic acid in inflammation and tissue regeneration. Wounds, 28(3), 78-88.

Ma, J., Granton, P. V., Holdsworth, D. W., & Turley, E. A. (2013). Oral administration of hyaluronan reduces bone turnover in ovariectomized rats. Journal of agricultural and food chemistry, 61(2), 339-345.

Savarino, V., Pace, F., Scarpignato, C., Esoxx Study Group, Astegiano, M., Calabrese, C., … & Cuomo, R. (2017). Randomised clinical trial: mucosal protection combined with acid suppression in the treatment of non‐erosive reflux disease–efficacy of Esoxx, a hyaluronic acid–chondroitin sulphate based bioadhesive formulation. Alimentary pharmacology & therapeutics, 45(5), 631-642.

Stancikova, M., Svik, K., Istok, R., Rovenský, J., & Velebný, V. (2004). The effects of hyaluronan on bone resorption and bone mineral density in a rat model of estrogen deficiency-induced osteopenia. International journal of tissue reactions, 26(1-2), 9-16.

Tashiro, T., Seino, S., Sato, T., Matsuoka, R., Masuda, Y., & Fukui, N. (2012). Oral administration of polymer hyaluronic acid alleviates symptoms of knee osteoarthritis: a double-blind, placebo-controlled study over a 12-month period. The Scientific World Journal, 2012.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ GÖNDERİM

₺199 ve üzeri alışverişlerde.

14 GÜN İADE

Koşulsuz iade hakkı.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Aklınıza takılan bir soru olduğunda.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 bit SSL ile verileriniz korunur.